Beseda KOJENÍ - DAR ŽIVOTA v rámci Světového týdne kojení

KOJENÍ - DAR ŽIVOTA

Veřejná beseda s odborníky v rámci Světového a Českého týdne kojení  

Kdy: 17.9.2015, 12-18 hodin, vstup volný

Místo: sady Svobody v Opavě, naproti Obecnímu domu, ul. Ostrožná

Organizuje: za Spolek pro rodinu předsedkyně spolku Milada Nováková 777711763 a místopředsedkyně spolku Zuzana Quisová

Mail a web: spolek.pr@gmail.com, www.spolek-pro-rodinu.webnode.cz

 

V rámci Světového týdne kojení 1 -7.8. a Českého týdne kojení 14. - 20. 9.2015 pořádá Spolek pro rodinu Opava veřejnou osvětovou besedu s odborníky pro podporu větší informovanosti o kojení. Chceme maminkám nabídnout informace a také ukázat přirozenost této neodmyslitelné součásti života, jakou kojení je. Cílem této akce je nabídnout změnu pohledu na kojení, které by mělo být prioritně bráno jako uspokojení potřeb dítěte.

Mnoho maminek se v dnešní době rozhoduje, zda vůbec kojit a většinou to po prvních nesnázích vzdá a nabídne dítěti umělou výživu, která je z hlediska odborné veřejnosti nevhodná. Většina maminek má často přístup ke zkresleným informacím z reklam, článků v časopisech a jiných médií, které klamně informují o výživě za účelem prodeje v rozporu s Mezinárodním kodexem WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (https://kojim.webnode.cz/mezinarodni-kodex-marketingu-nahrad-materskeho-mleka). Další překážkou ve vnímání kojení jako přirozené součásti péče o dítě je nastavení pohledu společnosti na odhalená prsa, jako sexuálního symbolu. Také si mnoho maminek bohužel mylně myslí, že jde pouze o výživu dítěte, která jde nahradit umělým mlékem. Existuje spoustu předsudků týkajících se kojení, jejichž nebezpečí chceme těm, kdo mají zájem, vysvětlit. Mateřské mléko je pro vývoj dítěte unikátní nejen jako výživa, ale také jako důležitá podpora duševního vývoje dítěte, jak dokazují výzkumy zveřejněné WHO (Světová zdravotnická organizace).

Během 6ti hodin vystoupí a bude v besedě dále pokračovat paní doktorka, neonatoložka MUDr. Soňa Krejčí, která se 20 let v opavské nemocnici snaží podporovat maminky v kojení. Dále se besedy zúčastní laktační poradkyně z opavské nemocnice, i ty které působí mimo ni: Jana Šostková, Jaroslava Vráblová, Růžena Číržová, Dagmar Sirná, Dagmar Hájková, Táňa Jaššová, Anna Hankeová.

Besedovat se bude například na témata: skladba mateřského mléka, mýty a pověry o kojení, tandemové kojení, kojení není jen výživa, prsa – čí objekt zájmu? Kojení a zubní kaz, ledviny vs. kojení, odstavení a další.

Součástí této akce je výzva kojícím maminkám, aby přišly se svým miminkem a společným kojením na veřejnosti demonstrovaly skutečnost, že kojit na veřejnosti mají nejen právo, ale že by kojení mělo být vnímáno jako přirozená součást našeho života.